• Žijeme tradíciami - Nadácia Pontis/Bekaert

• Projektový zámer predpokladá oživenie tradícií, miestnych zvyklostí. K významným udalostiam roka sme naplánovali rôzne aktivity a prizvaním dobrovoľníkov – ktorí majú skúsenosti v danej oblasti, aby žiakom porozprávali, ako sa to robilo kedysi – pomohli s výrobou tradičných výrobkov a dohliadali na priebeh aktivít.

V súčasnej pretechnizovanej dobe sa čoraz viac dostávajú do úzadia, zabudnutia tradície a zvyky viažuce sa k sviatkom, určitým obdobiam. Postupne strácajú na význame, mnohí často nevedia, čo symbolizujú napr. vajíčka na Veľkú noc, čo sú Dožinky a pod.

Projektom sme skvalitnili školský vzdelávací program so zameraním na tradície, regionálne prvky a remeslá, ktoré tieto prvky a tradície priblížia. V rámci vyučovania sú tematické celky venované tradíciám počas roka, k významným sviatkom, žiaci sa mohli pri aktivitách sami realizovať, uplatňovať vlastnú fantáziu a kreativitu.

Spoločné aktivity s miestnou komunitou prispejú k medzigeneračnej výmene skúseností a tým k šíreniu a uchovávaniu tradícií, regionálnych zvyklostí a celého kultúrneho dedičstva.

Ciele projektu:

1. Vytvoriť podmienky na oživenie tradícií, zvyklostí k sviatkom a významným udalostiam v rodine, obci, regióne, štáte.
          2. Sprostredkovať nové poznatky a skúsenosti žiakom prirodzenou, nenútenou, hravou, interaktívnou formou, kedy sa môžu zároveň aj sami realizovať a uplatňovať vlastnú fantáziu a kreativitu.
          3. Organizovať spoločné aktivity s Jednotou dôchodcov Trebatice a prispieť k medzigeneračnej výmene skúseností a tým k šíreniu a uchovávaniu tradícií, regionálnych zvyklostí a zachovanie celého kultúrneho dedičstva.
          4. Naučiť sa spolupracovať medzi sebou, so staršou generáciou, budovanie úcty a rešpektu k starším, k životným skúsenostiam týchto ľudí.
          5. Získať manuálne zručnosti pri oživení remesiel.